تهران - میدان ونک خیابان صانعی پلاک 50 طبقه 4 واحد 14
  • تلفن تماس 88662603-88888891(021)

  • آدرس ایمیل

عمل جراحی درمان بی‌اختیاری ادراری

عمل جراحی درمان بی‌اختیاری ادراری

عمل جراحی درمان بی‌اختیاری ادراری در دختر ۷ سالۀ همدانی توسط دکتر صلاح الدین دلشاد در بیمارستان و زایشگاه مریم

بیمار، فاطمه امیری ۷ ساله با اکستروفی مثانه به دنیا آمده است. اکستروفی یعنی بازبودن دیوارۀ تحتانی شکم و عدم تشکیل قسمت قدامی مثانه و باز بودن قسمت خلفی مثانه به بیرون و ریزش ادرار به صورت یک سره از دهانه‌های حالب‌ها و عدم تشکیل مجرای ادرار (باز بودن مجرای ادرار به صورت ناودانی).

این بیماری نیازمند چندین عمل است، تا مثانه بسته شده و مجرای ادرار ایجاد شود و عضله زیر مثانه که کنترل کننده خروج ادرار است، بسته شود. در بهترین عمل‌ها هم حدود ۵۰ درصد بیماران دچار بی‌اختیاری ادراری می‌شوند. این بیمار در یکی از بیمارستان‌های همدان تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد، ولی پس از مدتی بیماری به حالت قبلی برمی‌گردد. سپس در یکی از بیمارستان‌های دانشگاهی تهران تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد؛ اما پس از مدتی بیماری عود کرده و بیمار دچار بی‌اختیاری مستمر تاکنون بوده است. به علت باز بودن مثانه، رشد کافی نیز نداشته و حجم آن در حدود ۱۵ سی‌سی باقی‌مانده است.

والدین بیمار از طریق اینترنت با بیمارستان و زایشگاه مریم آشنا شدند و بیمار توسط آقای دکتر صلاح الدین دلشاد (فوق تخصص جراحی کودکان و نوزادان) مورد معاینه و ارزیابی قرار گرفت. در معاینه، دیوارۀ شکم باز بوده، نصفی از مثانه رشد نکرده و ادرار نیز به سمت بیرون در حال ریزش دیده شد. (بی‌اختیاری ادراری)

بیمار در تاریخ ۲۱/۲/۹۸ بستری و پس از انجام آمادگی‌های لازم مورخ ۲۲/۰۲/۹۸ به اتاق عمل بیمارستان و زایشگاه مریم انتقال داده شد. عمل جراحی فاطمه ۶ ساعت به طول انجامید توسط دکتر صلاح الدین دلشاد جراح اطفال انجام شد. در این عمل با استفاده از قسمت اول روده، مثانه تکمیل گردید و مجرای ادرار با استفاده از آپاندیس ایجاد شد. دستگاه تناسلی ترمیم و دیوارۀ شکم کاملا بسته شد. بیمار با حال عمومی خوب از اتاق عمل خارج گردید. به علت مشکلات بسیار و عمل‌های قبلی، بیمار دچار برگشت ادرار به سمت کلیه‌ها شده بود که این هم با عمل آنتی‌رفلاکس اصلاح گردید. در روز دوم عمل، روحیۀ بیمار بسیار شاد و وضع بیمار رضایت‌بخش گزارش شد.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران