تهران - میدان ونک خیابان صانعی پلاک 50 طبقه 4 واحد 14
  • تلفن تماس 88662603-88888891(021)

  • آدرس ایمیل

۶ عاملی که باعث بی خوابی نوزاد شما می شود

6 عامل بی خوابی نوزادان

اغلب والدین با بی خوابی نوزاد خود مشکل دارند؛ بنابراین، نگران نباشید این تنها مشکل شما نیست. با آشنایی با عواملی که منجر به بی خوابی کودکان می‌شود، می‌توانید اقدامات لازم را برای یک خواب راحت برای کودک خود فراهم کنید.

همانقدر که بازی کردن و وقت گذراندن والدین با کودک‌شان لذت بخش است، خواب کافی و استراحت کودک نیز برایشان بسیار مهم و حائز اهمیت خواهد بود. به همین جهت زمانی که کودکی دچار بی خوابی می‌شود، باعث نگرانی والدین می‌شود.

آشنایی با عواملی که منجر به بی خوابی نوزاد می‌شود، می‌تواند در رفع این مشکل موثر باشد. اگر کودک شما دچار بیخوابی شده است، در ادامه با ما همراه باشید تا عوامل موثر را برای شما ذکر کنیم.

عواملی که نوزاد شما را بی خواب می‌کند

دندان درآوردن؛

گاهی نوزادان به‌دلیل دندان درآوردن دچار درد می‌شوند که یکی از علل مهم بی خوابی در آنهاست. اگر کودک شما به‌دلیل دندان درآوردن بی خواب شده است، باید به پزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم داروهای مسکن را تجویز کند.

اگر پزشک داروی مسکن برای کودک شما تجویز کرد، بهتر است حدود ۱۵ دقیقه قبل از خواب به کودک خود مسکن را بدهید تا راحت بخوابد.

عامل بی خوابی نوزادان

آلرژی غذایی؛

شاید یکی از مواردی که منجر به بی خوابی کودک شما شده است، آلرژی غذایی باشد. طبق تحقیقاتی که در این خصوص انجام داده‌اند، ممکن است برخی از کودکان به مصرف شیر پاستوریزه حساسیت داشته باشند و مصرف آن منجر به بی خوابی آنها شود.

زمانی که شیر از رژیم برخی از کودکان حذف می‌شود، خواب بهتری را تجربه خواهند کرد. شیر یا سایر مواد غذایی حساسیت‌زا می‌تواند از دلایل مهم بی خوابی در کودک شما باشد.

کولیک؛

نوزادان یا کودکان هنگامی که می‌خواهند گریه کنند، نمی‌توانند چشمان خود را بسته نگه دارند. کولیک می‌تواند منجر به ساعت‌ها بی خوابی در نوزادان شود. اگر کودک شما مدت زمان زیادی است که هنگام شب گریه می‌کند، بهتر است در این باره با پزشک مشورت کنید تا راهکاری برای کنترل این مشکل در نظر بگیرد.

کمبود ویتامین؛

از دیگر دلایلی که منجر به بی‎خوابی کودک شما می‌شود، کمبود ویتامین‌های مورد نیاز فرزند شماست. مصرف منیزیم می‌تواند در رفع این مشکل کارساز باشد. اما برای تشخیص دقیق و مصرف ویتامین‌های مورد نیاز کودک، باید با پزشک مشورت داشته باشید.

مشکل تنفسی؛

بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، مواردی همچون انسداد مجاری هوایی در کودکان از جمله بسته شدن راه بینی، برونشیت، ذات الریه، آسم و… می‌تواند منجر به بی خوابی در فرزند شما بشود.

اگر هر یک از عوامل نام برده شده را شناسایی کنید و درمان صورت گیرد، بی خوابی کودک شما نیز برطرف خواهد شد.

بیماری‌های احتمالی.

گاهی مشکلاتی مانند سرماخوردگی به‌دلیل عطسه و سرفه می‌تواند منجر به بی خوابی کودکان شود.

نکاتی که به راحت خوابیدن کودک شما کمک می‌کند

با دقت و رعایت برخی از نکات می‌توانید به خواب راحت فرزند خود کمک کنید:

علائم خواب آلودگی کودک خود را بشناسید؛

زمانی که کودکان خوابشان می‌آید، حالت‌های مختلفی دارند. برخی از آنها گریه می‌کند، برخی دیگر چشم‌های خود را می‌مالند و… اگر هر یک از علائم خواب آلودگی فرزند خود را بشناسید، می‌توانید شرایط را برای خواب راحت فراهم کنید.

جای مشخصی را برای خوابیدن کودک خود در نظر بگیرید؛

تا ۳ ماهگی کودک خود تصمیم بگیرید که چه قسمتی از خانه، کودک شما بهتر و در مدت طولانی‌تری می‌خوابد. جابه‌جایی مداوم کودک می‌تواند مانع راحت خوابیدن او شود.

یک برنامه روزانه مشخصی داشته باشید؛

کودکانی که زمان خوابیدن منظم و مشخصی در طول روز و شبانه روز داشته باشند، خواب منظم و راحتی را تجربه خواهند کرد. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر در طول روز مانع خوابیدن کودک خود شوید تا شب راحت بخوابد، کاملا در اشتباه هستید و نتیجه عکس را از کودک شاهد خواهید بود.

عامل بی خوابی نوزادان

یک محیط مشخصی برای کودک خود در نظر داشته باشید؛

هنگام خوابیدن یک فضای مشخصی را برای کودک خود فراهم کنید تا همیشه در آن شرایط به راحتی بخوابد، به‌طور مثال کودک را در فضای روشن برای خوابیدن قرار ندهید. بهترین محیط برای خوابیدن نوزادان اتاقی تاریک، ساکت و خنک است.

زمانی که کودک کاملا به خواب نرفته است در جای خود بگذارید؛

هنگامی که در حال خواباندن کودک خود هستید تا زمانی که کاملا به خواب نرفته است، او را در جای خود بگذارید. توجه به این نکته باعث می‌شود هنگامی که نوزاد از خواب بیدار می‌شود، بتواند به راحتی مجددا بخوابد.

در صورت نگرانی به پزشک مراجعه کنید.

اگر به همه نکات در خصوص خواب نوزاد خود توجه لازم را داشته‌اید، اما همچنان فرزند شما دچار بی‎خوابی است، در این مواقع به جراح اطفال مراجعه کنید تا مشکلات احتمالی را بررسی کند.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران