تهران - میدان ونک خیابان صانعی پلاک 50 طبقه 4 واحد 14
  • تلفن تماس 88662603-88888891(021)

  • آدرس ایمیل

مصاحبۀ دکتر دلشاد با روزنامۀ جام جم

مصاحبه دکتر دلشاد در روزنامه

بنابر مصاحبه‌ای که دکتر دلشاد با روزنامۀ جام جم البرز در تاریخ ۹۸/۱۰/۹ داشتند، مطالبی را به نقل از این مصاحبه، برای خوانندگان سایت دکتر دلشاد، عنوان می‌کنیم:

روزنامۀ جام جم برای تیتر این مصاحبه، عنوان زیبایی را برگزیده است.

« دوستش داریم، چون بچه‌ها را دوست دارد»

به‌نقل از روزنامۀ جام جم، دکتر صلاح‌الدین دلشاد مردی آشنا و امیدبخش برای مادران البرزی است. او مدیرعامل بیمارستان مریم و موسسۀ خیریه محکم است و فردی تلاشگر و با انگیزه است.

دکتر صلاح‌الدین دلشاد، متخصص جراحی عمومی و فوق‌تخصص جراحی کودکان است و در شهرهای تهران، لندن و ترکیه ادامۀ تحصیل داده است و علاوه‌بر زبان مادری، به زبان‌های ترکی استانبولی، عربی و انگلیسی مسلط هستند.

ایشان، بعد از تحصیلات تکمیلی، زمانی از لندن به ایران بازگشتند که، جنگ تحمیلی در ایران، آغاز شده بود و به‌محض اینکه به خاک ایران رسیدند، برای کمک به هموطنانشان، عازم اهواز شدند و مدتی هم در اهواز برای مداوای مجروحین دفاع مقدس ماندند و مجددا برای ادامۀ تحصیلات و امتحانات تخصصی به سمت استانبول رفتند. پس از بازگشت از ترکیه، به‌عنوان جراح عمومی بیمارستان امیرالمؤمنین، در تهران مشغول به کار شدند. پس از مدتی ایشان به حج مشرف شدند و در آنجا مسئولیت هیئت پزشکی حجاج را برعهده گرفتند و در مکه و مدینه اقدام به راه‌اندازی یک بیمارستان کردند.
پس از این اتفاقات، دکتر دلشاد مسئولیت‌های جدیدی مانند بیمارستان طالقانی و علوم پزشکی ایران را را برعهده گرفتند. علاوه‌بر این مسئولیت‌ها؛ مسئولیت درمان غرب استان تهران، که در گذشته کرج هم جزئی از آن بود را پذیرفتند. سپس ایشان به‌عنوان قائم مقام آموزشی وزارت بهداری سابق مشغول خدمات‌رسانی به مردم شدند.

چگونه به کرج آمدند؟

دکتر دلشاد در سال ۱۳۶۵ به همراه همسرشان، خانم دکتر شیرزاد (متخصص اطفال) به کرج آمدند. ایشان کرج را به دلیل هوای پاکش، به عنوان محل زندگیشان انتخاب کردند. در آن زمان، شهر کرج از لحاظ درمانی، بسیار ضعیف بود. ایشان به کمک خیرین، به توسعۀ بیمارستان‌های شهر پرداختند و فضای بیمارستان شهید مدنی و شهید باهنر را به چهار برابر افزایش دادند. این پیشرفت و توسعۀ بیمارستان‌ها، همچنین برای بیمارستان کمالی، بیمارستان شهید رجائی و بیمارستان امام خمینی، نیز اتفاق افتاد.

ساخت بیمارستان مریم

پس از کمک به رشد و گسترش بیمارستان‌های کرج، جای خالی بیمارستانی را احساس کردیم، که به‌طور تخصصی، کار جراحی کودکان را انجام دهد. در آن زمان، هیچ بیمارستانی در کرج، به شکل تخصصی روی این موضوع کار نمی‌کرد و جراحی‌های تخصصی کودکان با هزینه‌های بسیار بالا در تهران انجام می‌شد. سپس ایشان تصمیم گرفتند تا بیمارستانی را با این مشخصات در کرج احداث کنند.

برای اجرایی شدن این ایده تصمیم گرفتند، خانۀ مسکونی‌شان را خراب کنند و به‌طور رسمی، ساخت بیمارستان مریم در همان محل آغاز شد. ساخت این بیمارستان، حدود پنج سال طول کشید. خوشبختانه بیمارستان مریم، به‌دلیل کیفیت خدمات‌رسانی، نه‌تنها مورد استقبال مردم کرج قرار گرفت، بلکه از سراسر ایران، برای درمان به این بیمارستان می‌آیند، حتی در این مرکز شاهد بیمارانی هستیم که از کشورهای خارجی برای درمان آمدند.
بیمارستان مریم، بنیانگذار زایمان طبیعی بدون درد در کرج است و تنها بیمارستانی است که از دست وزیر وقت لوح تقدیر دریافت کرده است.

درباره مؤسسه خیریۀ محکم

نیمی از کودکانی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، به‌دلیل ناهنجاری‌های مادرزادی است. پس از بررسی‌هایی که انجام شد، متوجه شدیم بسیاری از این نوع بیماران، از شهرستان‌های دور افتاده برای درمان می‌آیند و خانواده‌هایشان حتی نمی‌توانند هزینه‌های درمانی را پرداخت کنند.
باید فکری برای درمان این کودکان و کمک به خانواده‌هایشان می‌کردیم، به فکر تأسیس موسسۀ خیریۀ محکم افتادیم، ایدۀ تأسیس این موسسه را با خیرین مطرح کردیم و مورد استقبال قرار گرفت. دقیقا از فردای همان روز مؤسسۀ خیریۀ محکم شروع به کار کرد. مؤسسۀ محکم با پشتیبانی خوبی که از سمت پزشکان و خیرین داشت و به لطف خداوند، توانست بخش‌های مختلف جراحی کودکان را در شهرهای دیگری مانند زاهدان، بندرعباس و ایلام راه‌اندازی کند. با این حرکت خداپسندانه، آمار مرگ‌و‌میر کودکان در شهرستان‌های ایران کاهش یافت. پزشکان با تخصص‌های مختلف،به‌صورت تیم پزشکی جراحی اطفال، با هماهنگی مؤسسۀ محکم برای درمان بیماران به شهرستان‌های اطراف اعزام می‌شوند و فعالیت خود را انجام می‌دهند و مجددا به مؤسسه باز می‌گردند.

مصاحبه دکتر دلشاد

مطالب مرتبط

نظرات کاربران