تهران - میدان ونک خیابان صانعی پلاک 50 طبقه 4 واحد 14
  • تلفن تماس 88662603-88888891(021)

  • آدرس ایمیل

چگونه از سیر بودن نوزاد خود مطمئن شوم؟

سیر بودن نوزاد

مادرانی که تجربه کافی در زمینه بچه‌داری و نگهداری از نوزاد ندارند، همیشه نگرانند که آیا کودکشان به‌اندازه کافی شیر می‌خورد یا آیا او سیر شده است؟ این نگرانی به‌جا و قابل درک است.
ما برای آنکه نگرانی مادران را در زمینه تغذیه فرزندشان برطرف کنیم، چندین نشانه و علائم را ذکر خواهیم کرد که نشان می‌دهد که کودک آنها به‌اندازه کافی تغذیه می‌کند و در چه مواقعی او کاملا سیر است؛ بنابراین برای افزایش آگاهی مادران در این زمینه، نکاتی را ذکر خواهیم کرد.

پس زدن شیر مادر یا شیر خشک

اگر نوزاد شما با زبانش سینه را از دهان خود بیرون می‌آورد یا سعی می‌کند که سر خود را از سینه یا شیشه شیر دور کند، می‌تواند نشانه سیری او باشد؛ پس اصراری به شیر دادن او در این مواقع نداشته باشید.

بازیگوشی هنگام شیر خوردن

اگر می‌خواهید به او شیر دهید و به همه چیز غیر از سینه شما توجه می‌کند، قطعا او هنوز گرسنه نشده است؛ چراکه به هرچیزی در اطراف خود توجه دارد غیر از شیر خوردن.

گریه پس از شیر خوردن

گاهی وقتی می‌خواهید کودک خود را شیر دهید، پس از آنکه کمی شیر می‌خورد، گریه می‌کند. نگران نباشید؛ چراکه گریه، سیری او را نشان می‌دهد.
نغذیه نوزاد

مکیدن‌های آهسته‌تر

شاید مشاهده کرده باشید هنگامی که به فرزند خود شیر می‌دهید، پس از مدت کوتاهی مکیدن‌هایش را کندتر و کندتر می‌کند، این نشان می‌دهد که او سیر شده است.

 

خوابش می‌برد

هنگامی که شکم نوزاد پر شده یا هنگام شیر خوردن کاملا سیر می‌شود، خوابش می‌برد؛ از این نشانه می‌توان متوجه شد که فرزندتان کاملا سیر شده و با آرامش به خواب رفته است.

دست‌هایش را باز می‌کند

اگر دقت کرده باشید هنگامی که به نوزاد خود شیر می‌دهید، پس از مدتی دست‌ها و انگشتانش را باز کرده و به حالت کشیده در می‌آورد، در واقع این حرکات را انجام می‌دهد که سیری خود را نشان دهد.

احساس آرامش

اگر مدت کمی پس از شیر دادن به نوزادتان متوجه شده‌اید که آرام شده یا به آرامش رسیده است، مدتی پس از این حالت کاملا سیر می‌شود.

شیر را از دهان خود بیرون می‌آورد

قطعا مشاهده کردید که برخی از نوزادان پس از این که شیر می‌خورند، مقداری شیر را از دهان خود خارج می‌کنند، این نشان می‌دهد که او کاملا سیر است.

سکسکه

بسیاری از پزشکان معتقدند سکسکه نشانه این است که نوزاد کاملا سیر شده است. همچنین سکسه می‌تواند به‌دلیل رفلاکس معده اتفاق بیفتد که در این مواقع نشان می‌دهد، اسید معده و شیر در معده او زیاد است.

سینه مادر را رها می‌کند

ممکن است نوزاد پس از آنکه مدتی از سینه مادر خود شیر خورد، دیگر مکیدن را متوقف کند و سینه را از دهان خود خارج کند. در این لحظه بهتر است سعی نکنید که سینه را مجددا در دهان او بگذارید؛ زیرا او کاملا سیر شده است.

نغذیه نوزاد

چگونه می‌توان متوجه شد که نوزاد تغذیه کامل و درستی دارد؟

بسیاری از مادران نگران هستند که آیا فرزندشان به‌اندازه کافی و مورد نیاز شیر می‌خورد یا تغذیه مناسب و کافی دارد. این مسئله نیز همانند قبلی از نشانه‌هایی برخوردار است که در صورت وجود هریک از نشانه‌هایی که برای شما ذکر خواهیم کرد، می‌توانید متوجه شوید که فرزندتان به‌خوبی تغذیه می‌کند:

وزن کودک

افزایش وزن و رشد او می‌تواند یکی از مهم‌ترین نشانه‌های تغذیه درست او باشد. در روزهای ابتدایی پس از تولد، نوزاد کمی وزن کم می‌کند که این روند عادی و طبیعی است، اما پس از این دوره باید مجددا وزن‌گیری مشاهده شود. اگر متوجه وزن‌گیری در کودک خود شده‌اید، اطمینان داشته باشید که کودک شما به‌اندازه کافی و مورد نیاز شیر می‌خورد.

ادرار نوزاد

نوزادی که به‌اندازه کافی از شیر مادر خود تغذیه می‌کند، چندین‌بار در روز ادرار می‌کند و باید چندین‌بار پوشک او تعویض شود.

مدفوع کودک

نوزادی که به‌اندازه کافی تغذیه کند، مدفوعی به‌رنگ زرد تیره دارد، همچنین روزانه چندین‌بار دفع او مشاهده می‌شود.

عملکرد کودک

کودکانی که به‌خوبی تغذیه می‌کنند، جنب‌و‌جوش، خوشحالی و به‌طور کلی رضایت را می‌توان در آنها دید که نشان از تغذیه درست و کامل کودک است.

نحوه شیر خوردن یا بلع کودک

شاید هنگام شیر دادن فرزندتان صدای قورت دادن شیر او را متوجه شده باشید، این می‌تواند نشانه این باشد که شیر کافی و مورد‌نیاز را از مادر دریافت می‌کند.

سینه‌های سبک‌تر

ممکن است شما پس از آنکه به کودک خود شیر می‌دهید، حالتی مانند سفتی و سنگینی که احساس می‌کردید، سبک‌تر شده است. این حالت نشان می‌دهد که فرزندتان کاملا شیر شما را خورده و تغذیه‌ای کامل داشته است.

شیر مادر

دفعات شیردهی

نوزاد تازه متولد شده نیاز دارد که در طول روز ۱۰ تا ۱۲ مرتبه از شیر مادر خود تغذیه کند. دفعات شیردهی می‌تواند با رشد کودک کمتر شود، اما در مواقعی که او در حال رشد است، دفعات شیردهی او به‌مراتب بیشتر می‌شود. با توجه به دفعات و روند رشد کودک خود می‌توانید، متوجه شوید که آیا فرزند شما به‌اندازه کافی از شیر شما تغذیه می‌کند یا خیر.

خواب نوزاد

اگر مدت‌زمان زیادی را با آرامش بخوابد، می‌تواند نشان‌دهنده آن باشد که تغذیه و شیردهی او کاملا صحیح و کامل است.

بی‌حالی کودک

اگر کودک پس از هر بار شیردهی بی‌حال است و احساس رضایت را در او مشاهده نمی‌کنید، نشان‌دهنده آن است که شیر کافی برای سیر کردن کودک خود ندارید.

خشکی دهان

برخی از نوزادان دچار خشکی دهان یا چشم می‌شوند که این نشان‌‎دهنده کم‌آبی بدن آنهاست. این نشان می‌دهد که نوزاد در دفعات کمتری شیر می‌خورد یا مادر شیر کافی برای سیر کردن نوزاد خود ندارد. بهتر است دراین‌باره با پزشک متخصص کودکان مشورت کنید تا راهکاری برای شما در نظر بگیرد.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران