تهران - میدان ونک خیابان صانعی پلاک 50 طبقه 4 واحد 14
  • تلفن تماس 88662603-88888891(021)

  • آدرس ایمیل

نکاتی که باید برای مراقبت از نوزاد ۵ ماهه دقت داشته باشید

نوزاد 5 ماهه

نوزاد ۵ ماهه شما در حال رشد و افزایش وزن است و مراقبت از او برای اطمینان از اینکه به رشد سالم خود ادامه می‌دهد، بسیار مهم است.

طی این ماه می‌تواند حرکاتی داشته باشد، به همین جهت باید محیط اطراف او را کاملا ایمن نگه دارید. به دلیل اهمیت مراقبت از نوزاد ۵ ماهه در ادامه نکاتی را برای شما آورده‌ایم که به مراقبت صحیح نوزاد کمک می‌کند.

مهارت‌های حرکتی نوزاد ۵ ماهه

نوزادان در پنج ماهگی می‌توانند برای مدت طولانی‌تری صاف بنشینند با این حال باید تکیه‌گاهی هنگام نشستن او در نظر بگیرید.

با این حال توانایی نشستن بدون تکیه در چند ثانیه را معمولا دارند. برخی از کودکان ۵ ماهه شروع به غلتیدن از پشت به سمت شکم می‌کنند. زمانی که کودک شما غلت می‌زند، متوجه استفاده از پاهای آنها می‌شوید که از پای خود نیز گاهی کمک می‌گیرد.

آنها با چنین فعالیت‌هایی در حال آماده شدن برای سینه خیز رفتن هستند. در نهایت باید این نکته را در نظر داشته باشید، زمانی که کودک شما می‌تواند غلت بخورد، هرگز او را روی تخت یا سطوح بلند که امکان غلت خوردن تصادفی وجود دارد، نباید رها کنید.

آنها در این سن دیگر قادر به گرفتن اشیا هستند و کاملا ماهرانه اشیا را از یک دست به دست دیگر خود می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله نگهداری از نوزاد چهار ماهه را مطالعه کنید.

الگوی خواب نوزاد ۵ ماهه

اکثر نوزادان تا ۵ ماهگی در طول شب می‌خوابند؛ اما همه آنها ممکن است اینطور نباشند. برای اینکه کودک شما یک ریتم خواب منظم داشته باشد، می‌توانید برنامه‌ای را قبل از خواب او در نظر داشته باشید.

به‌طور مثال حمام آب گرم قبل از خواب و تکان دادن ملایم او باعث به خواب رفتن کودک می‌شود. همچنین می‌توانید یک داستان یا آهنگی را قبل از خواب برای او در نظر بگیرید، مطمئنا پس از گذشت مدت کمی متوجه به خواب رفتن او می‌شوید.

باید کودک خود را زمانی که خواب‌آلود است در تخت خواب بگذارید، نه اینکه که کاملا به خواب رفته باشد. در نهایت آنها خوابیدن در جای خود را یاد می‌گیرند.

الگوی خواب نوزادان 5 ماهه

نوزاد ۵ ماهه در طول روز باید دو بار بخوابد، یک چرت را باید هنگام صبح و دیگری را بعد از ناهار داشته باشد.

سعی نکنید که کودک شما برای خواب علائم قابل توجهی مانند گریه یا بدخلقی را از خود نشان دهد، با کوچک‌ترین نشانه او را برای خواب در جای خود بگذارید.

حواس نوزاد ۵ ماهه

بینایی کودک ۵ ماهه شما در حال بهبودی است. در این ماه هنوز نوزادان بینایی کاملی ندارند؛ اما می‌توانند فواصل مختلف را به خوبی ببینند و کاملا بدون مشکلی تمرکز داشته باشند.

در پنج ماهگی درک از رنگ کودک به حدی افزایش پیدا کرده که می‌تواند تفاوت بین دو رنگ یا یک رنگ را به خوبی تشخیص دهد. معمولا نوزادان در این سن رنگ‌های اصلی مانند قرمز، آبی و زرد را ترجیح می‌دهند.

نحوه برقراری ارتباط نوزاد ۵ ماهه

کودک شما در این سن قطعا هنگام برقراری ارتباط از آواها استفاده می‌کند. با این حال می‌تواند صامت و مصوت را مانند بابا کنار یکدیگر قرار دهند و کلمات این چنینی را به زبان بیاورند. نوزاد ۵ ماهه شروع به درک صداهایی که می‌شنوند، می‌کنند مانند پارس سگ یا روشن شدن موتور.

اگرچه هنوز معنی بسیاری از کلمات را متوجه نمی‌شوند؛ اما ممکن است با شنیدن نام خود یا کلمات ساده سر خود را برگردانند و واکنشی داشته باشند.

حواس نوزادان 5 ماهه

نکاتی برای مراقبت از نوزاد ۵ ماهه

  • نوزادان علاقه زیادی به موسیقی دارند. انواع آهنگ‌ها را برای نوزاد ۵ ماهه خود پخش کنید. آنها در این مواقع دست می‌زنند، لبخند می‌زنند و حتی شاید سعی بر خواندن آن داشته باشند.
  • به کودک خود اسباب بازی‌های ساده و رنگارنگ مانند جغجغه بدهید تا با آن بازی کند. هنگامی‌ که هر وسیله بازی را به او می‌دهید، نام آن را نیز بگویید تا کلمات جدید یاد بگیرد.
  • هر سیم آویزان یا هر وسیله این چنینی که در اطراف نوزاد شما قرار دارد را باید جمع کنید؛ چرا که هنگام غلت خوردن یا حتی سینه خیز رفتن ممکن است به سیم‌ها گیر کنند.
  • اگر تا به حال خانه خود را ایمن نکرده‌اید، باید از این زمان به بعد به فکر ایمن کردن خانه خود باشید.
  • تمام پریزهای برق را بپوشانید، پاک‌کننده‌ها، شوینده‌های خانگی و سایر مواد خطرناک در کابینت قفل‌دار بگذارید.
  • همچنین مراقب باشید که وسیله‌های داغ مانند اتو یا فنجان‌های قهوه یا چای را روی میز، جایی که احتمال برخورد کودک وجود دارد، نگذارید.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران