تهران - میدان ونک خیابان صانعی پلاک 50 طبقه 4 واحد 14
 • تلفن تماس 88662603-88888891(021)

 • آدرس ایمیل

واژینوپلاستی سیگموئید

واژینوپلاستی سیگموئید

دکتر دلشاد در بیمارستان مریم کرج، عملی به نام واژینوپلاستی سیگموئید برای خانمی ۳۲ ساله انجام دادند. عمل واژینوپلاستی برای خانم‌ها و دختر خانم‌هایی که فاقد واژن هستند، انجام می‌شود. در واقع در این عمل از واژن مصنوعی برای آنها استفاده می‌شود تا رابطه زناشویی خود را به‌راحتی انجام دهند.

بیمارانی نیاز به عمل واژینوپلاستی

دو گروه از بیماران نیاز به انجام عمل واژینوپلاستی دارند:

گروه اول؛ ابهام جنسی (هرمافرودیسم کاذب پسرانه)

این بیماران به ظاهر دختر اما در باطن فاقد رحم، تخمدان و واژن هستند. در واقع در شکم، بیضه وجود دارد؛ اما دستگاه تناسلی خارجی آنها مانند دختران است، با این تفاوت که مجرای تناسلی وجود ندارد. با یک عمل جراحی بیضه‌ها برداشته می‌شود و یک واژن قرار داده خواهد شد. آنها پس از عمل قادر به ازدواج و رابطه زناشویی خواهند بود؛ اما نمی‌توانند فرزندی به دنیا بیاورند.

گروه دوم؛ سندروم راکی تانسکی

این دسته از افراد، خانم‌هایی هستند که واژن آنها تشکیل نشده است. همچنین رحمی خیلی کوچک و غیرفعال دارند و فاقد تخمدان‌اند؛ اما در برخی از مواقع ممکن است رحم فعال نیز در آنها وجود داشته باشد.

در واقع مسئله مهم این است که آنها به دلیل عدم وجود واژن نمی‌توانند ازدواج کنند. برای این دسته از افراد یک واژن مصنوعی قرار داده می‌شود که بتوانند زندگی زناشویی خود را داشته باشند. طبیعتا آنها نیز مانند گروه دیگر نمی‌توانند بچه‌دار شوند. اگر فردی رحم فعال داشته باشد قادر به بچه دارد شدن خواهد بود؛ اما این اتفاق بسیار نادر است.

انواع عمل‌هایی که برای این عارضه انجام شده است:

۱. یکی از روش‌ها که به عنوان قدیمی‌ترین روش درمانی محسوب می‌شود، استفاده از پوست ناحیه پرینه اطراف دستگاه تناسلی خارجی است. این روش عوارض زیادی به‌همراه دارد. عوارض‌هایی از جمله:

 • ایجاد عفونت مکرر؛
 • عفونت قارچی (به‌صورت خشک).

به همین جهت از این روش برای رفع این مشکل دیگر به کار گرفته نشد.

۲. روش جایگزین که برای آن در نظر گرفتند، استفاده از غشای آمنیون یا غشای جفت است. اما این روش نیز عوارضی به‌همراه دارد. مانند:

 • انتقال برخی از بیماری‌های ویروسی
 • انتقال هپاتیت
 • خشک شدن غشا به مرور زمان
 • عفونت بیماری‌های قارچی و میکروبی و در نهایت ایجاد ترشحات آزاردهنده

این روش نیز به مرور زمان دیگر به کار گرفته نشد.

۳. برای جایگزینی این روش‌ها از مواد اسفنجی استفاده شد که بسیار گران قیمت بود. به‌طور کلی روش مطلوب و خوبی نبود.

۴. در مرحله بعد با استفاده از روده باریک عمل را انجام دادندکه این روش نیز عوارضی را به همراه داشت. مانند:

 • ترشحات مداوم
 • تنگ بودن مجرا
 • احتمال پارگی

در بیمارستان مریم از آخرین و بهترین روش یعنی جراحی با استفاده از روده سیگموئید انجام گرفت. این روده آخرین قسمت روده بزرگ انسان محسوب می‌شود و به‌صورت S شکل قبل از رکتوم قرار گرفته است. قسمتی از روده با حفظ عروق جدا شده و قسمت جدا شده بالای آن، بسته می‌شود.

روده‌های باقی‌مانده به یکدیگر پیوند می‌خورند و پایین روده در ناحیه دهانه واژن قرار داده می‌شود. طول مناسبی که برای آن در نظر گرفته شده به اندازه ۱۸ سانتی‌متر است. ویژگی بیماری‌های مثبت آن شامل موارد زیر است:

 • بدون ترشح
 • قطری مناسب
 • مقاومت بالای ضخامت روده در برابر تروما

عمل‌هایی که تا به حال برای بیماران ابهام جنسی (نوع TF) که در حقیقت ظاهری دختر و باطنی پسر (کروموزم پسرانه) دارند، با موفقیت انجام گرفت و زناشویی راحتی داشتند. همچنین بیماران راکی تانسی (۴۶XX) در واقع افرادی که تخمدان، رحم و واژن ندارند نیز با موفقیت انجام‌گرفته است. تا به امروز بهترین روشی که برای این افراد انجام می‌گیرد، این نوع عمل است.

در بیمارستان مریم به غیر از این عمل تا به حال برای خانم‌هایی در سنین ۱۸، ۲۰ و ۲۲ سال نیز انجام گرفته است و نتایج خوبی از این افراد شاهد بودند. در برخی از مواقع دختر خانم‌ها متوجه عدم وجود واژن نمی‌شوند و پس از ازدواج ناچار به جدایی هستند. نکته دیگری که وجود دارد این است که معمولا ۳ هفته پس از عمل خانم‌ها می‌توانند رابطه جنسی داشته باشند.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران