تهران - میدان ونک خیابان صانعی پلاک 50 طبقه 4 واحد 14
  • تلفن تماس 88662603-88888891(021)

  • آدرس ایمیل

کرونا در کودکان

بیماری کرونا در کودکان

با وجود اخبارهای جدید که به‌صورت روزانه منتشر می‌شود، در این میان نگرانی بسیاری از پدر مادرها جهت نگهداری از کودکان خود دوچندان شده است. اما بر اساس تحقیقاتی که در این خصوص انجام‌ شده نشان می‌دهد که اثر ویروس کرونا در کودکان و نوزادان بسیار کمتر از بزرگسالان است.

اما با این وجود همواره باید از کودکان به‌ طرز صحیح مراقبت کنید که آنها دچار این ویروس نشوند. تا به امروز هیچ درمان قطعی و واکسنی برای این بیماری کشف نشده است. این نکته اهمیت مراقبت از کودکان را افزایش می‌دهد. در واقع باید همه تلاش خود را به کار گیرید که کودکان از این ویروس در امان بمانند.

ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص اثرات ویروس کرونا در کودکان مطالبی را ارائه دهیم که شما با دانش و آگاهی بیشتر از کودکان خود مراقبت کنید.

آیا کودکان به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند؟

با وجود اینکه خطر ابتلا به کرونا در کودکان بسیار کم است، اما احتمال ابتلا در کودکان مانند سایر افراد است. در واقع اگر آنها به ظاهر فاقد هرگونه علائم از ویروس باشند، اما به‌راحتی می‌توانند ویروس را به افراد دیگر انتقال دهند.

به همین جهت رعایت نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی بسیار حائز اهمیت است. به کودکان خود نحوه شستشو صحیح دست و همچنین رعایت فاصله را بیاموزید. این روند سبب جلوگیری از انتقال به ویروس به کودکان و دیگران خواهد شد.

چگونه از کودکان خود در مقابل ویروس کرونا (کووید ۱۹) محافظت کنیم؟

همانطور که گفته شد کودکان نسبت به بزرگسالان در برابر این نوع ویروس بسیار مقاوم‌ترند. با این حال آنها نیز همچنان شانس ابتلاء به این بیماری را خواهند داشت. این ویروس از راه بینی، چشم، دهان به ریه وارد شده و سبب ابتلاء به این ویروس می‌شود.

در واقع ورود این ویروس زمانی بدن کودک وارد می‌شود، که او در نزدیک فردی بیمار که در حال سرفه یا عطسه است، قرار بگیرد. علاوه بر این ویروس کرونا از سطح آلوده نیز منتقل می‌شود. مهم‌ترین اقدامی که می‌بایست برای محافظت از کودکان کرد، جلوگیری از قرارگیر‌ی در کنار افراد بیمار و مشکوک به این ویروس است.

همچنین می‌بایست کودکان خود را از مناطق شلوغ و پر رفت‌وآمد دور کنید. اگر در خانواده خود فردی دارید که مبتلا به این ویروس است کودک را تا حد امکان از او دور نگهدارید.

شستشو مداوم دست جهت محافظت از کودکان

شستشو دست به منظور جلوگیری از ابتلا به ویروس از دیگر اقدامات مهمی است که باید رعایت کنید. علاوه بر اینکه دست‌های خود را به‌طور مداوم شستشو می‌دهید به کودک خود طرز صحیح شستشو را آموزش دهید. دستان خود را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با آب گرم و صابون کاملا بشویید.

چه کودکانی بیشتر در معرض خطر ابتلاء به ویروس کرونا هستند؟

در این بیماری، افرادی که بیماری زمینه‌ای داشته باشند بیشتر خود را بروز می‌دهد. کودکان نیز از این مسئله مستثنی نیستند. در ادامه موارد پیش‌زمینه‌ای که می‌تواند کودکان را بیش از افراد دیگر در معرض خطر ابتلاء به این بیماری قرار دهد را برای شما ذکر خواهیم کرد:

آسم

کودکانی مبتلا آسم، هنگامی که دچار این ویروس می‌شوند، علائم بیشتری را بروز خواهد داد. اگر کودک شما دچار آسم است باید از او بیشتر مراقبت کنید که از معرض ابتلاء به این بیماری دور بماند. در صورت مشاهده و بروز هرگونه علائم از ویروس کرونا به پزشک مراجعه کنید تا معاینات و بررسی‌های دقیق انجام شود.

دیابت

قندخون کودکانی که به دیابت مبتلا هستند، باید به‌صورت مداوم کنترل شود. در صورت کنترل و مراقبت جای نگرانی در خصوص ابتلا به این ویروس در این کودکان وجود ندارد. اما در صورتی که دیابت یا قندخون آنها کنترل نشود، سیستم ایمنی آنها تضعیف خواهد شد.

بنابراین کودکی که سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد، احتمال ابتلا به ویروس در او نسبت به سایر کودکان افزایش خواهد یافت. بنابراین والدین می‌بایست بیش از پیش، مراقب کودک خود باشند و در صورت لزوم برای معاینه و بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنند.

آیا علائم ویروس کرونا در کودکان نسبت به بزرگسالان متفاوت است؟

علائم ویروس کرونا در همه افراد اعم از کودکان و بزرگسالان کاملاً مشابه است. اما کودکان در صورتی که به این ویروس مبتلا شوند، علائم خفیف‌تری را از خود نشان می‌دهند. همچنین کمتر کودکانی هستند که به دلیل علائم حاد ویروس کرونا راهی بیمارستان شوند.

علائم گزارش شده از کودکان مبتلا به ویروس کرونا شامل موارد زیر است:

  • تب
  • سرفه
  • تنگی نفس
  • گلودرد
  • اسهال و حالت تهوع

کودکان در چه مواقعی باید معاینه شوند؟

با بروز برخی از علائم در کودک می‌بایست به پزشک مراجعه کنید تا بررسی‌های دقیق‌تری انجام گیرد. علائم مهم شامل موارد زیر است:

  • احساس دشواری در نفس کشیدن
  • مشکلات گوارشی مانند اسهال یا عدم توانایی نگهداشتن مایعات در بدن
  • بی‌حالی و عدم توانایی هنگام بیدار شدن از خواب

کلام آخر

بیماری کرونا می‌تواند در همه افراد اعم از کودک و بزرگسال بروز کند. اما کودکان نسبت به سایر افراد دیگر در جامعه احتمال کمتری در خصوص ابتلا به این بیماری را دارند و این مسئله باعث دلگرمی والدین شده است. با این وجود کلیه والدین موظف هستند که از کودک خود جهت جلوگیری از ابتلا به این ویروس محافظت کنند.

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که می‌بایست قبل از ابتلا به آن توجه شود، شستشوی دست‌ها به‌صورت صحیح و آموزش آن به کودکان است. از دیگر نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، فاصله‌گذاری اجتماعی است.

چراکه ممکن است کودک خود به ظاهر حال عمومی خوبی داشته و هیچ علائمی در آن وجود نداشته باشد، اما ناقل بیماری ویروس کرونا باشد. در این مواقع است که ویروس کرونا به‌راحتی به فردی دیگر انتقال می‌یابد. علاوه بر این با رعایت فاصله‌گذاری کودک خود را از احتمال ابتلا به این ویروس حفظ خواهید کرد.

اگر کودک شما دارای بیماری زمینه‌ای از جمله دیابت وآسم است، می‌بایست بیش از پیش، از او مراقبت کنید؛ زیرا آنها بیشتر از کودکان دیگر در خطر ابتلا به این ویروس هستند.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران