تهران - میدان ونک خیابان صانعی پلاک 50 طبقه 4 واحد 14
 • تلفن تماس 88662603-88888891(021)

 • آدرس ایمیل

صحبت‌های دکتر صلاح الدین دلشاد در مورد ویروس کرونا

ویروس کرونا

همان‌طور که همۀ هموطنان در جریان هستند، بیماری کرونا یک بیماری واگیردار است که در خیلی از کشورهای دنیا از جمله ایران شیوع پیدا کرده است. بیماری کرونا مانند خیلی از بیماری‌های واگیردار دیگر قابل درمان می‌باشد، به شرط آنکه در همان مراحل اولیۀ بیماری شناسایی شود و بیمار مبتلا به ویروس کرونا تحت درمان قرار بگیرد. این بیماری ممکن است آسیب‌های جدی دیگری را وارد کند؛ اما باید بدانیم پیشگیری از درمان خیلی مهم‌تر می‌باشد.

در مورد پیشگیری این بیماری صحبت‌های بسیاری شده است؛ اما در بیمارستان و زایشگاه مریم برای جلوگیری از شیوع بیماری چند تدابیر در نظر گرفته شده است.

تدبیر اول

ملاقات ممنوع است.

افرادی که به ملاقات بیماران می‌آیند، امکان مبتلا بودن به ویروس کرونا را دارند؛ اگرچه ممکن است خود شخص اطلاعی از بیماری خود نداشته باشد و حامل ویروس کرونا باشد و به دیگر بیماران انتقال دهد.

تدبیر دوم

هریک از پرسنل باید حداقل ۱۰ بار در شیفت خودشان دست خود را با آب و صابون بشویند و ضدعفونی کنند و حتی اگر با بیماری که احتمال سرماخوردگی دارد تماس برقرار کردند، جداگانه دست‌هایشان را باید بشویند. با اقدامات انجام شده امیدواریم بتوانیم از شیوع این ویروس جلوگیری کنیم.

تدبیر سوم

مطابق با صحبت‌های دکتر صلاح الدین دلشاد (جراح و فوق تخصص اطفال) در هر جایی که دست‌ها مکرر در تماس است، از جمله آسانسورها دستمال کاغذی گذاشته شده است و مراجعین بعد از استفاده، دستمال را در سطل داخل آسانسور می‌اندازند.

تدبیر چهارم

در کنار دستگاه ورود و خروج پرسنل الکل گذاشته شده است، که به محض استفاده از دستگاه دست خود را با الکل ضدعفونی کنند.

تدبیر پنجم

برای اینکه در مورد پذیرش بیماران مبتلا به ویروس کرونا آمادگی داشته باشیم، یک بخش در طبقه همکف را به بیماران کرونا اختصاص داده‌ایم، که دارای ۷ تخت و یک اتاق ایزوله می‌باشد تا بیماران به‌صورت مجزا و دور از بیماران دیگر تحت درمان قرار بگیرند. همچنین اتاق ایزوله برای افرادی با  وضعیت حاد است، که جدا از بیماران دیگر باید تحت درمان قرار بگیرند.

همچنین تریاژی هم برای بیماران تنفسی در نظر گرفته شده است، که بعد از پذیرش در اورژانس وارد تریاژ تنفسی می‌شوند و به دلیل مشکوک بودن این بیماران،  برای پرستاران و پزشکان لبا‌س‌های حفاطتی قرار داده شده است و تا پایان تشخیص دقیق بیماری شخص باید حتما از لباس‌ها استفاده کند. طبق آمارهای به دست آمده درصد افرادی که مبتلا به ویروس کرونا بوده‌اند، درمان شده‌اند و بهبودی کامل را پیدا کرده‌اند، بالا بوده است.

خوشبختانه بعضی از ویروس‌ها و بیماری‌های عفونی در کودکان خفیف‌تر از بزرگسالان است. ویروس کرونا هم یکی از این ویروس‌هاست. طبق گفتۀ سازمان جهانی بهداشت به‌ندرت کودکان مبتلا به این ویروس می‌شوند و علائم خفیف دارند.

در این دوران حفظ سلامت و روان اهمیت ویژه‌ای دارد. گاهی بازتاب‌های اشتباه از رسانه‌های اجتماعی ترس و نگرانی را در افراد ایجاد می‌کند به همین دلیل بهتر است در این دوران به پزشکان و از همه مهم‌تر به سازمان بهداشت جهانی اعتماد کنید، آنها بهترین راهکار را در اختیار شما قرار می‌دهند.

در این دوران بهتر است مواردی زیر را رعایت نمائید:

 • رعایت نکات بهداشتی اهمیت ویژه‌ای دارد. در این دوران به‌طور مکرر باید دست‌های خود را بشوئید و ضدعفونی کنید.
 • در مکان‌های عمومی و پر ازدحام حضور نداشته باشید.
 • از ماسک و دستکش استفاده کنید.
 • از گمانه‌زنی‌ها دوری کنید و به منابع معتبر اعتماد کنید. شایعه، حدس و گمان، ترس و اضطراب را در افراد زیاد می‌کند.
 • خونسرد باشید. بهتر است در خانه از تکنیک‌های غلبه بر استرس مثل یوگا، مدیتیشن و… انجام دهید.
 • به کارهای روزمره خود پایبند باشید و همان‌طور مثل گذشته با رعایت نکات بهداشتی در منزل ادامه دهید.
 • باید به این موضوع توجه شود، از آنجایی که کرونا علائمی همچون سرماخوردگی دارد (تب، سرفه و تنگی نفش) تحت هر شرایطی نباید به مراکز درمانی مراجعه کرد. البته پس از تشخیص بیماری کرونا بیمار تا ۲ هفته نباید با کسی در ارتباط باشد.
 • تا جایی که می‌توانید از پرداخت‌های اینترنتی و آنلاین استفاده نمائید. پول منبع بسیار آلوده‌ای برای ویروس کرونا است.

امیدواریم که در استان البرز شاهد بیماران مبتلا به ویروس کرونا نباشیم و همۀ بیمارستان‌ها از جمله بیمارستان و زایشگاه مریم برای خدمت‌رسانی به بیماران مبتلا به ویروس آماده‌باش هستند. امیدواریم با این خدمات بتوانیم از انتقال و شیوع ویروس کرونا جلوگیری کنیم.

سازمان جهانی یونیسف جهت پیشگیری از ویروس کووید -۱۹(کرونا) دستورالعمل‌های زیرا را ابلاغ کرده است:

 • با اینکه ابعاد ویروس کرونا (۴۰۰-۵۰۰ میکرومتر) بزرگ است؛ اما این ویروس از هر نوع ماسکی که باشد، عبور نمی‌کند.
 • به دلیل معلق نبودن ویروس کرونا در هوا، این ویروس از طریق هوا منتقل نمی‌شود.
 • شستن دست‌ها با آب و صابون برای پیشگیری از ویروس کرونا اهمیت زیادی دارد؛ زیرا ماندگاری ویروس کرونا روی سطح فلزی ۱۲ ساعت می‌باشد.
 • شستن لباس‌ها و گرما دادن به آنها (از طریق انداختن لباس‌ها روی شوفاژ) به مدت ۲ ساعت ویروس را از بین می‌برد، زیرا ویروس کرونا تا ۹ ساعت روی پارچه باقی می‌ماند.
 • به‌همراه داشتن مادۀ ضدعفونی کننده برای پیشگیری از ویروس کرونا اهمیت ویژه‌ای دارد؛ زیرا این ویروس ۱۰ دقیقه روی پوست می‌ماند.
 • ویروس کرونا بر اثر گرما از بین می‌رود و در دماهای ۲۶-۲۵ درجه سانتی‌گراد ویروس کرونا زنده نمی‌ماند. در این دوران بهتر است از خوردن بستنی و خوراکی‌های سرد اجتناب نمود و نوشیدن آب گرم و در معرض نورخورشید قرار گرفتن بسیار مفید است.
 • استفاده از آب و نمک و قرقره کردن آن بسیار مفید بوده و اجازه نمی‌دهد، میکروب به داخل ریه‌ها نفوذ کند.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر بیماری کرونا قرار دارند؟

افراد در هر سنی که باشند، می‌توانند به ویروس جدید (۲۰۱۹-nCoV) آلوده شوند. افراد مسن با بیماری‌هایی که از قبل داشتند مانند آسم، دیابت و بیماری‌های قلبی، در صورت ابتلا به ویروس، بسیار آسیب پذیرتر از سایرین باشند.

با این حال سازمان بهداشت جهانی به افراد در هر سنی توصیه می‌كند كه برای محافظت از خود در برابر ویروس، رعایت بهداشت مناسب برای دستان و بهداشت تنفسی مناسب، بهترین راهکار است.

ویروس کرونا در کودکان

با وجود اخبار و شایعات در مورد ویروس کرونا یا COVID-19، باید گفت که این بیماری به نظر می‌رسد در نوزادان و کودکان بسیار ملایم عمل می‌کند. تاکنون هیچ واکسنی برای درمان این بیماری وجود نداشته است، بنابراین والدین باید تمام تلاش خود را انجام دهند تا فرزندان خود را از ابتلا به آن در امان نگه دارند.

بهترین راه برای جلوگیری از بیمار شدن کودکان، قرار نگرفتن در معرض افراد مبتلا به کرونا است. به همین منظور باید موارد زیر را رعایت کرد:

 • عدم حضور در تجمعات. در صورت امکان بچه‌ها را از مناطق شلوغ دور نگه دارید.
 • دوری از افراد بیمار. کودکان را حداقل ۱٫۵ تا ۲ متر از هر کسی که دارای علائم سرفه یا تب است -حتی اعضای خانواده- دور نگه دارید.

پیروی و رعایت کردن موارد بالا در پیشگیری از ویروس کرونا می‌تواند اثربخش باشد.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران