تهران - میدان ونک خیابان صانعی پلاک 50 طبقه 4 واحد 14
 • تلفن تماس 88662603-88888891(021)

 • آدرس ایمیل

اطلاعاتی در خصوص هیدروسفالوس

اطلاعاتی در خصوص هیدروسفالوس

امروزه بیماری‌های بسیاری در کودکان مشاهده می‌شود که ممکن است برخی از آنها به‌صورت مادرزادی ایجاد شده باشد. بعضی از این ناهنجاری‌ها بی‌خطر است و تنها با درمان‌های ساده برطرف می‌شوند و برخی دیگر نیاز به اقدامات بیشتر جهت درمان کودک دارد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با هیدروسفالوس، یکی از بیماری‌های مادرزادی در نوزادان آشنا کنیم.

نکاتی که باید در خصوص هیدروسفالوس بدانید

 • این عارضه به‌دلیل تجمع مایعات بیش از حد در مغز و نخاع ایجاد می‌شود.
 • در هر ۱۰۰۰ نوزادی که متولد می‌شوند، یک نفر از آنها دچار هیدروسفالوس مادرزادی است.
 • این بیماری شایع‌ترین دلیل جراحی مغز در کودکان است.

منظور از هیدروسفالوس چیست؟

سیستم عصبی حاوی مایع مغزی نخاعی است. این ماده به‌طور مداوم توسط مغز ساخته می‌شود و در اطراف مغز و نخاع وجود دارد، همچنین وظیفه حمل مواد مغذی را نیز بر عهده دارد. مایع مغزی نخاعی در بطن مغز جریان دارد و در نهایت مایعات جذب خون می‌شوند.

برای آنکه فشار درون جمجمه طبیعی باشد، تولید و جذب مایع مغزی نخاعی باید متعادل باشد. حال هیدروسفالوس زمانی ایجاد می‌شود که مایعات مغزی نخاعی بیش از حد در داخل بطن‌ها وجود داشته باشد و جذب مایع مختل شود. در این مواقع است که کودک مبتلا به این بیماری می‌شود.

چه عواملی منجر به هیدروسفالوس در کودکان می‌شود؟

این بیماری می‌تواند به‌دلیل مشکلات مختلفی در کودکان ایجاد شود با مراجعه به متخصص اطفال یا مغز و اعصاب می‌توان علت دقیق ایجاد چنین بیماری را تشخیص داد. گاهی هیدروسفالوس در همان دوران بارداری در جنین ایجاد می‌شود و گاهی پس از تولد مشاهده شده است. به‌طور کلی عواملی که منجر به این بیماری در کودکان می‌شود، شامل موارد زیر است:

 • بی نظمی‌هایی در سیستم عصبی مانند موارد زیر:
  • ناهنجاری‌های کیاری
  • نقص لوله عصبی
  • سندرم دندی واکر
 • کیست‌های عنکبوتیه
 • وجود عفونت‌هایی مانند مننژیت
 • تومور در پشت مغز
 • خونریزی در داخل بطن
 • آسیب به سر

هیدروسفالوس چگونه تشخیص داده می‌شود؟

در اغلب مواقع این بیماری به‌دلیل تورم و بزرگ شدن سر، آشکار است و توسط والدین یا متخصص اطفال قابل شناسایی خواهد بود. در برخی از موارد نیز سونوگرافی قبل از تولد جنین یا انجام ام آر آی (MRI) در تشخیص این بیماری کمک می‌کند. به طور کلی اگر پزشک این بیماری را در کودک احتمال دهد، آزمایشاتی از قبیل تصویربرداری‌هایی مانند MRI را از بیماری در خواست می‌کند تا تشخیص دقیقی صورت گیرد.

آیا هیدروسفالوس در کودکان قابل درمان است؟

خوشبختانه در اغلب موارد این بیماری در کودکان قابل درمان است. در واقع تیمی از پزشکان با نظارت بر وضعیت کودک، هیدروسفالوس را درمان می‌کنند. گاهی علاوه بر پزشک متخصص اطفال، ممکن است جراح مغز و اعصاب نیز به‌همراه تیم وجود باشد تا نظارت دقیقی از وضعیت بیماری انجام گیرد.

با وجود اینکه این بیماری قابل درمان است، اما والدین باید توجه داشته باشند که کودک پس از درمان، باید همچنان تحت مراقبت باشد تا روند بهبودی با نظارت پزشک صورت گیرد.

شانت جهت درمان بیماری هیدروسفالوس در کودکان

شانت، یکی از متداول‌ترین درمان‌هایی است که برای درمان هیدروسفالوس به کار برده می‌شود. در این نوع درمان از لوله‌ای سیلیکونی استفاده می‌شود تا انسداد ایجاد شده را برطرف کنند. شانت اجازه می‌دهد تا مایعات در یک جهت جریان پیدا کنند.

آندوسکوپی بطن سوم

درمان‌های دیگری برای جایگزین شانت وجود دارد. جراحی به‌روش آندوسکوپی یکی از روش‌های جراحی است که برای درمان این بیماری به کار می‌گیرند. در این عمل سوراخی کوچک در بطن آسیب دیده ایجاد می‌شود تا انسداد را برطرف کند و مایع مغزی نخاعی جریان طبیعی داشته باشد.

پس از جراحی

گاهی برخی از والدین تصور می‌کنند که پس از درمان کودکشان دیگر نیازی به پیگیری نیست، اما این نکته را در نظر داشته باشند که پس از جراحی باید مراقبت و نظارت‌های لازم انجام گیرد تا روند بهبودی کودک کاملا تحت کنترل باشد. پزشک متخصص اطفال قرارهای بعدی را جهت نظارت بر روند بهبودی شما تعیین خواهد کرد. توجه به توصیه پزشکان پس از عمل می‌تواند در نتیجه و روند بهبودی بیماری بسیار تأثیرگذار باشد.

خوشبختانه به‌دلیل وجود پزشکان با تجربه و با مهارت بسیاری از بیماری‌های مادرزادی، از قبیل هیدروسفالوس کاملا قابل درمان است و جای نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران