تهران - میدان ونک خیابان صانعی پلاک 50 طبقه 4 واحد 14
  • تلفن تماس 88662603-88888891(021)

  • آدرس ایمیل

۱۵ مورد از مشکلات شایع نوزادان که باید از آنها آگاه باشید

۱۵ مورد از مشکلات شایع نوزادان که باید از آنها آگاه باشید

روزها و ماه‌های اول نگهداری از نوزاد برای مادر بسیار استرس‌زا و دلهره‌آور است. در واقع به‌دلیل جثه و اندام کوچکی که دارند بروز هر مشکلی می‌تواند نگران کننده باشد. بهتر است آگاهی خود را نسبت به نگهداری از نوزادان بالا ببرید تا هنگام بروز هر نشانه‌ای بتوانید به‌خوبی مشکل ایجاد شده را کنترل کنید.

از آنجایی که نوزادان هنگام تولد، سیستم ایمنی تکامل یافته‌ای ندارند، بهتر است هنگام بروز کوچکترین نشانه غیرعادی، بیماری جدی گرفته شود تا بتوان از بروز مشکلات خطرناک جلوگیری کرد. در ادامه چندین مورد از مشکلات شایع در نوزادان را برای شما ذکر خواهیم کرد.

۱. نفخ شکم

شکم اغلب نوزادان کمی بزرگ است، انگار که نفخ دارند. اگر در هر بار غذا دادن به کودک خود احساس کردید که شکم او به‌خوبی کار نمی‌کند یا پس از هر ۱۰ بار غذا دادن یکبار شکم او کار می‌کند، تورم و نفخ ایجاد شده، می‌تواند نشان‌دهنده مشکلی در کودک شما باشد.

۲. آسیب‌های هنگام تولد

زایمانی که با سختی انجام شود، نوزاد را با آسیب‌هایی روبرو می‌کند. در بیشتر مواقع آسیب‌های وارد شده به کودکان پس از مدت کمی بهبود می‌یابد؛ بنابراین نباید استرس بی‌مورد داشته باشید. این صدمات می‌تواند منجر به آسیب در ناحیه عضلات گردن و علائم فورسپس هنگام تولد شود.

۳. کبودی پوست

یکی از مشکلات رایجی که در نوزادان مشاهده می‌شود، کبودی پوست نوزادان است. در واقع کبودی که در دست و پا نوزادان مشاهده می‌شود، طبیعی است و جای نگرانی خاصی ندارد. همچنین ممکن است هنگام گریه کبودی نیز در صورت آنها مشاهده شود، اما این کبودی با گذشت زمان بهبود خواهد یافت.

نکته‌ای که دراین‌باره وجود دارد این است که اگر رنگ پوست نوزاد شما پس از مدت طولانی به حالت طبیعی بازنگشت با پزشک متخصص یا جراح کودکان در میان بگذارید.

۴. سرفه کردن

یکی از عادت‌های طبیعی که در نوزادان وجود دارد، سرفه کردن است. به‌طور مثال ممکن است نوزاد هنگام شیر خوردن، شیر سریع به قسمت گلو وارد شده و منجر به سرفه در فرزندتان بشود، اما گاهی اوقات ممکن است سرفه‌های مکرر مانع از شیر خوردن کودک شود، در این مواقع می‌تواند نشانه یک خطر جدی در او باشد، می‌بایست فورا به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات رایج نوزادان

۵. زردی

زردی در نوزادان از گذشته تا به امروز به‌عنوان یک مشکل شایع تلقی می‌شود. در واقع بسیاری از نوزادان از بدو تولد دچار بیلی روبین خیلی بالا هستند؛ چراکه کبد آنها به‌طور کامل تکامل نیافته است. در بیشتر موارد چنین مشکلی پس از گذشت زمان بهتر می‌شود و جای نگرانی وجود ندارد.

اما بی‌توجهی به این مسئله می‌تواند مشکلات جبران ناپذیری برای نوزاد ایجاد کند. پزشک هنگام زایمان و طی معایناتی که انجام می‌دهد درمان مناسبی برای کودک شما در نظر خواهد گرفت. در برخی مواقع نادر اگر به چنین مسئله‌ای بی‌توجهی شود، منجر به مشکلات مغزی در نوزادان خواهد شد.

۶. مشکلات تنفسی

نوزاد تازه متولد شده ساعتی زمان می‌برد که به‌طور طبیعی تنفس کند. پس از گذشت زمان اگر احساس می‌کنید که نوزاد شما با مشکل نفس می‌کشد، به حفره بینی او توجه کنید، ممکن است به‌دلیل گرفتگی در بینی او باشد که با استفاده از قطره‌های مخصوص می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

در صورت مشاهده هریک از علائم زیر می‌بایست فورا به پزشک مراجعه کنید:

  •   تنفس سریع و پی‌درپی
  •   خرخر کردن هنگام تنفس
  •  کبودی صورت به‌صورت مداوم و بدون بهبودی

۷. استفراغ

گاهی اوقات ممکن است نوزاد پس از تغذیه شیر مادر استفراغ کند، اما اگر چنین حالتی مکررا تکرار شود، غیرعادی است و باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین باید اطمینان داشته باشید که نوزاد شما به لاکتوز شیر حساسیتی ندارد. اگر نوزاد مکررا استفراغ می‌کند و وزن گیری خاصی مشاهده نمی‌شود، باید معاینات لازم صورت گیرد. استفراغ سبز رنگ خبر از مشکلات عفونتی در نوزادان می‌دهد.

۸. تب

وجود تب نشان می‌دهد که بدن کودک شما با میکروب یا عفونت در بدن در حال مبارزه است، حتی اگر تب فرزند شما خفیف باشد، نیازی به مداخله پزشکی نخواهد داشت، تنها در مواقعی به پزشک مراجعه کنید که فرزند شما تب بسیار بالایی داشته و امکان تشنج در او وجود دارد.

۹. کولیک

منظور از کولیک آن است که فرزند شما بدون هیچ مشکلی گریه کند و نتوانید دلیلی برای گریه‌های او پیدا کنید. معمولا چنین گریه‌هایی در نوزادان پس از چند ماه بهبود خواهد یافت.

۱۰. مشکلات پوستی

نوزادان پوست حساسی دارند، به همین جهت دور از انتظار نیست که با مشکلات و حساسیت‌های پوستی روبرو شوند. در ادامه هریک از شایع‌ترین آنها را ذکر خواهیم کرد:

راش پوشک

یکی از مشکلاتی که در اغلب نوزادان مشاهده می‌شود، مشکل پوستی به نام راش پوشک است که به‌دلیل استفاده مکرر از پوشک چنین حساسیتی ایجاد می‌شود. جهت پیشگیری از این مشکل باید به نکاتی توجه داشته باشید:

  •  به‌طور منظم پوشک کودک را عوض کنید.
  •  از کرم و پودر مخصوص برای جلوگیری از حساسیت پوستی استفاده کنید.
  •  از شوینده‌هایی استفاده کنید که تا حدممکن از مواد شیمیایی تهیه نشده باشد، در واقع عطری یا رنگی نباشد.

کلاه گهواره‌ای

این نوع مشکل پوستی مانند فلس در قسمت‌هایی از پوست مانند سر نوزاد مشاهده می‌شود. جهت رفع این مشکل می‌توانید از شامپوهای مخصوص و ملایم به‌صورت روزانه استفاده کنید.

مشکلات شایع نوزادان

۱۱. سرماخوردگی و آنفولانزا

سرماخوردگی و بیماری‌های آنفولانزا در بین کودکان و نوزادان بسیار شایع است. معمولا چنین بیماری‌هایی مشکلاتی را در افراد ایجاد نمی‌کند، اما در هر صورت باید به پزشک مراجعه کنید؛ چراکه اگر درمانی انجام نشود، منجر به مشکلات زیادی مانند ذات الریه خواهد شد.

۱۲. عفونت گوش

معمولا عفونت‌های ویروسی پس از مدتی بهبود می‌یابند، اما اگر عفونت باکتریایی ایجاد شود، ممکن است طی دوره‌ای نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک باشد.

۱۳. برفک دهان

برفک دهان نوعی عفونت است که از نوعی مخمر در دهان نوزادان ایجاد می‌شود. در این مواقع پزشک متخصص اطفال برای نوزاد شما دارویی ضد قارچ تجویز خواهد کرد.

۱۴. اسهال

اسهال از مشکلات رایجی‌ست که در بین نوزادان و کودکان مشاهده می‌شود. اگر مایعات موردنیاز بدن کودک خود را تامین کنید، جای نگرانی وجود ندارد.

۱۵. یبوست

یبوست مشکلی حادی نیست و ممکن است در نوزادان و کودکان ایجاد شود.

تمامی این موارد نام برده شده در تمامی نوزادان ممکن است به وجود آید، اما جای نگرانی نیست؛ زیرا تمام این مشکلات گذراست. درنتیجه، از این دوران نگهداری نوزاد خود لذت ببرید و جهت نگهداری فرزند خود به توصیه‌های پزشک اطفال عمل کنید.

 

مطالب مرتبط

نظرات کاربران