تهران - میدان ونک خیابان صانعی پلاک 50 طبقه 4 واحد 14
 • تلفن تماس 88662603-88888891(021)

 • آدرس ایمیل

چگونه از نوزاد دو ماهه خود نگهداری کنیم

نوزاد دو ماهه

در این مقاله قصد داریم به نکات مربوط به نوزاد دو ماهه بپردازیم. مراقبت از نوزاد طی ماه‌های اولیه برای بسیاری از والدین کار آسانی نیست، به خصوص اگر اولین تجربه آنها باشد.

از آنجایی که مراقبت از نوزادان و شناخت بسیاری از واکنش و رفتار آنها بسیار دشوار است، باید اطلاعات کاملی در خصوص نوزادان در هر ماه داشته باشید.

تغذیه نوزاد دو ماهه

در مواقعی که کودکتان گرسنه است، گریه می‌کند و در اغلب مواقع با شیر دادن آرام می‌شود. هر چه کودک شما رشد می‌کند، اشتهای او نیز بیشتر می‌شود. در دو ماهگی نسبت به یک ماهگی فعالیت بیشتری دارد و به طبع به شیر بیشتری نیاز دارد.

برای آروغ زدن بعد از شیردهی کودک خود را باید به حالت عمودی نگه دارید و روی شانه خود قرار دهید و با دست دیگر به آرامی به پشت او بزنید.

اگر کودک شما پس از چند دقیقه آروغ نزد، وضعیت او را تغییر دهید و سعی کنید قبل از شیردهی مجدد آروغ بزند.

بیشتر بخوانید: مراقبت از نوزاد یک ماهه چگونه است

گریه نوزاد دو ماه نشانه چیست

هر چه کودک شما بزرگتر می‌شود، سیستم عصبی او نیز رشد می‌کند، در واقع به این معنی که گریه‌های او نیز بیشتر می‌شود. همانطور که سیستم عصبی رشد می‌کند، توانایی‌های شناختی نیز شروع به بهبودی خواهد کرد.

کودکتان می‌تواند به راحتی شما را شناسایی کند و نسبت به محیط اطراف خود واکنش نشان دهد. به همین جهت زمانی که شروع به گریه کردن می‌کند، او را در آغوش خود بگیرید، آواز بخوانید یا آرام او را تکان دهید تا مجدد آرام شود.

گریه نوزاد دو ماهه

مراحل مهم رشد نوزاد دو ماهه

نوزاد دو ماهه مراحل رشد مهمی دارد که باید به آنها توجه داشته باشید. زمانی که سیستم عصبی کودک شما شروع به فعال شدن می‌کند، متوجه بسیاری از موارد می‌شود، حتی بوی شما را تشخیص می‌دهد.

به یاد داشته باشید که محرک‌های خارجی مانند صداهای بلند، قطعا برای آنها ترسناک است به همین جهت باید سعی کنید که صداهای بلند را به حداقل برسانید.

همانطور که بینایی او در حال پیشرفت و بهبودی است، تعامل او با محیط اطراف و افراد بهبود پیدا می‌کند. سعی کنید که اسباب بازی در فاصله او قرار دهید تا او را تشویق به غلتیدن به سمت شکم کند. در این سن می‌توانید چند اسباب مناسب سن او مانند جغجغه را به دستش بدهید.

یکی از اصلی‌ترین مواردی که باید برای رشد نوزاد توجه داشته باشید، قد و وزن است. باید به‌طور مداوم بررسی کنید با توجه به سنی که دارد در محدوده قد و وزن مناسبی قرار گرفته باشد.

حس بویایی و چشایی

نوزادان در این سن نیز مانند بزرگسالان بوی خوب را دوست دارند و از بوی نامطبوع نیز دور می‌شوند. مزه‌های شیرین نیز به طعم تلخ ترجیح داده می‌شود. کودک بوی شما را به خوبی می‌شناسند و طعم شیر مادر برای او آرامبخش و تسکین‌دهنده است.

نکات ایمنی نوزادان دو ماهه

برای اینکه کودک رشد خوبی داشته باشد، باید به نکات ایمنی جهت سلامتی او توجه داشته باشید. باید زمان دقیق هر واکسن کودک را بدانید و به موقع بزنید.

به زمان واکسن‌ها توجه داشته باشید و به زمان دیگری موکول نکنید؛ چرا که زمان واکسیناسیون برای سلامتی کودک بسیار مهم است.

مراحل رشد نوزاد دو ماهه

الگوی خواب نوزاد دو ماهه

الگوی خواب کودک دو ماهه خود را باید کنترل کنید. کودکان باید بین ۹ تا ۱۲ طی روز بخوابند و هر چه از این میزان ساعت کمتر شود، باعث بدخلقی کودک خواهد شد. باید مطمئن شوید که کودک شما پس از هر بار تغذیه کاملا آرام است و می‌تواند استراحت کند.

تنظیم روتین خود با نوزاد دو ماهه

به الگوی خواب کودکان توجه داشته باشید، زمانی که کودکی استراحت می‌کند شما نیز باید آن زمان را وقت استراحت خود بگذارید، در غیر این صورت باید همیشه بیدار و مراقب کودک خود باشید. 

در صورتی که استراحت کافی نداشته باشید، قطعا انرژی کافی برای نگهداری از فرزند خود نخواهید داشت.

نکات مهم برای مراقبت از نوزاد دو ماهه

برخی از نکاتی که باید برای جلوگیری از هرگونه آسیب‌دیدگی در نظر داشته باشید به شرح زیر است:

 • باید لبه‌های تیز مانند صندلی یا میز در خانه را به‌صورت گرد در آورده یا روی آن را بپوشانید.
 • هیچ شی یا وسیله‌ای کوچک را در نزدیک کودک خود قرار ندهید، ممکن است در دهان خود بگذارد.
 • در این سنین نباید اجازه دهید که حیوانات خانگی به کودک شما نزدیک شود؛ چرا که نوزادان دو ماهه مستعد ابتلا به آلرژی هستند.
 • باید به این مورد توجه داشته باشید که آیا او می‌تواند پاهای خود را روی زمین بکشد تا تمرینی برای عضلات او و همچنین آمادگی برای سینه خیز رفتن روی زمین باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت ایجاد چنین علائمی در نوزاد دو ماهه باید به آنها توجه داشته باشید و حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بالای ۳۸ درجه
 • مشکل در تنفس یا خس خس شدید
 • ادامه دار بودن سرفه بیش از چند روز
 • شیوع ناگهانی مشکلات پوستی یا کهیر در کودکان در تمام بدن
 • استفراغ یا اسهال بیش از ۱۲ ساعت

مطالب مرتبط

نظرات کاربران