تهران - میدان ونک خیابان صانعی پلاک 50 طبقه 4 واحد 14
  • تلفن تماس 88662603-88888891(021)

  • آدرس ایمیل

نحوه نگهداری از نوزادان سه ماهه

نوزادان سه ماهه

حال که کودک شما به سه ماهگی رسیده است، متوجه تغییراتی در او شده‌اید. گاهی نوزادان سه ماهه نسبت به ماه‌های قبل شب‌ها خواب طولانی‌تری دارند و هنوز به‌طور مستقل نمی‌توانند حرکت چندانی داشته باشند.

گریه‌های مداوم او در سه ماهگی کمی‌ کمتر شده باشد و متوجه بسیاری از نشانه‌های غیر کلامی او نیز می‌شوید. در این ماه کودکتان به راحتی می‌تواند غلت بزند و در جهت صدا نیز بچرخد، سر خود را نیز می‌توانند تا ۹۰ درجه بلند کنند.

برای مراقبت از نوزادان سه ماهه خود همچنان باید اطلاعاتی در خصوص رشد و دیگر نکات ضروری در این ماه داشته باشید که این موارد را در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد.

رشد نوزادان سه ماهه

بسیاری از والدین نگران این مورد هستند که فرزندشان رشد کافی داشته باشد، در خصوص وضعیت عمومی و وزن کودک خود حتما به متخصص اطفال مراجعه کنید تا دچار کم وزنی یا اضافه وزن نباشد.

به‌طور میانگین انتظار می‌رود که نوزادان پسر ۶۱٫۴ سانتی‌متر قد و حدود ۶٫۳۷ کیلوگرم وزن داشته باشند. در خصوص نوزادان دختر نیز انتظار می‌رود میانگین حدود ۶۰ سانتی‌متر قد و حدود ۵٫۸ کیلوگرم وزن داشته باشند.

با این حال ممکن است کودک شما کمی بیشتر یا کمتر از این اعدادی که ذکر کردیم وزن و قد داشته باشد که جای نگرانی نیست. به‌طور کلی نوزادان در ۶ ماه اول زندگی خود بین ۲٫۵ تا ۳ سانتی متر رشد دارند و هر ماه بین ۱۵ تا ۲۰ گرم نیز افزایش وزن را تجربه می‌کنند.

بیشتر بخوانید: نگهداری از نوزاد دو ماهه

رشد نوزادان سه ماهه

مهارت‌های حرکتی نوزادان سه ماهه

احتمالا متوجه این تغییر شده‌اید که در این سن استحکام بیشتری در گردن وجود دارد. زمانی که او را به حالت عمودی نگه می‌دارند، تکان سر به‌طور کلی رفع شده یا کمتر شده است.

نوزادان در این سنین قدرت کافی در بالا تنه برای نگه داشتن سر و قفسه سینه یا دستان خود زمانی که روی شکم خود دراز می‌کشند، دارند.

همچنین قدرت کافی در پایین تنه برای دراز کردن پاهای خود و لگد زدن پیدا کرده‌اند. در حال حاضر متوجه اسباب بازی‌هایی که توجهشان را جلب می‌کند می‌شوید، آنها را به راحتی به دست می‌گیرند و گاهی در دهان خود می‌گذارند.

الگوی خواب نوزادان سه ماهه

سیستم عصبی کودک سه ماهه شما در حال تکامل است و معده او جای بیشتری برای شیر یا شیر خشک دارد. چنین تغییراتی این امکان را به کودک شما داده است که هر بار شش تا هفت ساعت بخوابد و خواب خوب و راحتی را تجربه کند.

اگر کودکتان در نیمه شب بیدار می‌شود، حدود ۳۰ ثانیه قبل از رفتن به محل خواب او صبر کنید. گاهی اوقات برخی از نوزادان برای چند ثانیه گریه می‌کنند و مجددا دوباره به خواب می‌روند.

زمانی که بلافاصله بعد از گریه نوزاد به پیش او می‌روید، او یاد نمی‌گیرد که چگونه دوباره خودش بخوابد. تنها زمانی که گریه او قطع نمی‌شود بهتر است که کنار او بروید و نیازهای او را رفع کنید.

در صورت امکان باید تغذیه یا تعویض او را در تاریکی انجام دهید تا بتواند مجدد بخوابد. اگر به این نکات دقت داشته باشید به او یاد می‌دهید که شب تنها برای خواب است.

برنامه خواب روزانه کودک شما نیز باید حال حاضر روتین‌تر شده باشد. اکثر نوزادان سه ماهه هر روز چرت یک ساعت و نیم تا دو ساعت دارند.

حواس نوزادان سه ماهه

مواردی از جمله بینایی و شنوایی کودک سه ماهه شما در حال پیشرفت است. در حقیقت نوزادان در این سن با شنیدن صدای والدین خود سر برمی‌گردانند و گاهی لبخند می‌زنند.

نکته قابل توجه دیگر این است که عاشق گوش دادن به صدای موسیقی هستند. علاوه بر این ترجیح می‌دهند که اسباب بازی‌هایی که رنگ روشن دارند را نگاه کنند.

دلیل این تمایل به این جهت است که تضادها به راحتی برای آنها قابل دیدن است. همچنین چهره‌ها برای نوزادان سه ماهه جذابیت بالایی دارد. زمانی که به آنها نگاه می‌کنید به چشمان شما خیره می‌شوند.

حواس نوزادان سه ماهه

نحوه ارتباط نوزادان سه ماهه

هنگامی که کودکان متولد می‌شوند شروع به برقراری ارتباط با دنیای اطراف خود می‌کنند. در این ماه دیگر گریه کردن روش برقراری ارتباط اصلی کودک شما نیست.

در حقیقت نوزادان سه ماهه نباید بیش از یک ساعت طی روز گریه کنند، اگر گریه آنها بیش از یک ساعت شد، باید این مورد را جدی گرفته و با پزشک در جریان بگذارید.

کودک شما برای برقراری ارتباط، دیگر باید به جای گریه کردن از روش‌های دیگری مانند صدا زدن یا صداهای مصوت مانند آ، او و… استفاده کند.

همچنین کودک شما باید یاد بگیرد که روابط قابل اعتماد و صمیمی با دیگران ایجاد کند. زمانی که دور از کودک خود هستید، این فرصت را به او بدهید که او را در آغوش و صحبت با اشخاص دیگری را نیز تجربه کند.

در صورتی که این موارد را کودک شما تا سه ماهگی انجام نداده است به پزشک اطلاع دهید:

  • پاسخ دادن و واکنش نسبت به صداها
  • دنبال کردن افراد یا اشیا با چشم
  • لبخند زدن
  • تلاش برای رسیدن به اشیا

نکاتی که باید در خصوص نوزادان سه ماهه بدانید

  • حتما به توصیه‌هایی که متخصصین برای خواب نوزادان شما دارد توجه داشته باشید؛ اما گاهی اوقات بهتر است طبق تجربه‌ای که خودتان با فرزندتان بدست آورده‌اید نیز اعتماد کنید.
  • نوزادان در سه ماهگی باید همچنان به پشت بخوابند تا خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد به حداقل برسد. مواردی از جمله پتوها، ضربه گیرها، اسباب بازی و… را از تخت کودک خود دور نگه دارید. هرگز نباید فرزندتان را روی کاناپه، صندلی یا کوسن بخوابانید.
  • ممکن است از دوست یا آشنایان خود شنیده باشید که اگر به او غذاهای جامد بدهید شب خواب راحتی خواهد داشت. اما باید چند ماه دیگر صبر کنید و سپس شروع به دادن غذاهای جامد کنید. به‌طوری کلی تا ۶ ماهگی هیچ تغذیه‌ای به جز شیر مادر توصیه نمی‌شود.

 

 

مطالب مرتبط

نظرات کاربران