تهران - میدان ونک خیابان صانعی پلاک 50 طبقه 4 واحد 14
  • تلفن تماس 88662603-88888891(021)

  • آدرس ایمیل

عمل انسداد روده

درمان انسداد روده

در بیمارستان مریم نوزادی با انسداد روده متولد شد که در همان جا عمل او انجام گرفت. این بیماری به گونه‌ای‌ست که کودک نمی‌تواند دفعی انجام دهد. دفع مکونیوم که اولین دفع یک نوزاد است در او وجود نداشت.

شکم بچه نفاخ شده بود و میلی به شیر مادر نداشت. در رابطه با این مسائل پزشکان بررسی‌های لازم را انجام می‌دهند و از شکم نوزاد عکس گرفته می‌شود. عکس‌هایی که از نوزاد متولد شده در بیمارستان مریم گرفته شد، نشان داد که روده‌ها به‌یکدیگر متصل و قسمت پایین شکم نیز خالی از هوا است. عکس دومی که باید گرفته شود عکس رنگی است که در بعضی از موارد توصیه می‌شود.

علل ایجاد انسداد روده

انسداد روده در نوزادان می‌تواند چند علت داشته باشد:

آترزی روده

یکی از دلایل آن عدم تشکیل قسمتی از روده است که اکثرا در روده باریک اتفاق می‌افتد و به آن آترزی روده گفته می‌شود.

بسته شدن روده باریک

علت دوم بسته شدن روده باریک همراه با سفت شدن مدفوع (مکونیوم سفت) نوزاد است. کمبود یکسری از آنزیم‌ها باعث می‌شود در هنگام جنینی داخل رحم تکه‌های سفت غلیظ مکونیوم که همان مدفوع داخل روده نوزاد و جنین است، به روده بچسبد و مسیر روده بسته شود.

بسته شدن روده بزرگ و کوچک

علت سوم این است که این اتفاق در انتهای روده بزرگ، در واقع بالای مقعد در رکتوم رخ می‌دهد. باز هم تکه‌های چسبناک مکونیوم مسیر را می‌بندد که در این مواقع هم روده بزرگ و هم روده کوچک متصل می‌شود. در نوع قبلی روده‌های بزرگ اصلا به یکدیگر متصل نمی‌شوند و رشد نمی‌کند، فقط روده باریک گشاد می‌شود.

نوع دیگر انسداد در نوزادان چرخش روده‌ها دور محور عروق خودشان است که به آن ولولوس یا پیچ خوردگی روده‌ها گفته می‌شود. نقص جابه‌جایی روده در دوران جنینی در شکم و چرخش روده‌ها دور عروق باعث انسداد می‌شود که می‌تواند خیلی خطرناک باشد.

چنین بیماری‌هایی باید توسط جراح کودکان سریعا عمل شود؛ زیرا اگر ادامه پیدا کند روده‌ها سیاه می‌شود. برخی اوقات تمام روده‌های باریک سیاه می‌شود و فقط روده بزرگ برای بچه باقی‌مانده است؛ بنابراین نوزادان باید سریعا عمل شوند.

علائم در این مورد متفاوت است، به این صورت که علاوه بر این که نوزاد دفعی ندارد یا گاه دفع مختصری مشاهده می‌شود، درد شدیدی را نیز احساس می‌کند که به آن درد کولیکی گفته می‌شود.  همچنین استفراغ‌های صفراوی وجود دارد، اما ممکن است در این مورد خیلی نفاخ نباشد.

وقتی که لوله معده گذاشته می‌شود مرتبا صفرا بیرون می‌آید. در نهایت کلیه این علائم به‌خصوص بی‌قراری بچه نشان می‌دهد که احتمال ولولوس یا پیچ‌خوردگی روده وجود داشته باشد.

عدم تشکیل عصب انتهای روده بزرگ

دلیل چهارم انسداد روده این است که عصب قسمت انتهای روده بزرگ تشکیل نشده باشد. حرکتی در روده‌ها وجود دارد، به نام پریستالسیس که به‌صورت حرکتی دودی شکل است. یعنی محتویاتش را با حرکات انقباضی به سمت پایین می‌کشاند.

اگر روده عصب نداشته باشد این اتفاق نمی‌افتد. این حرکت تا منطقه‌ای که عصب ندارد، می‌رود و در آنجا متوقف می‌شود. در نوزادان به‌صورت انسداد بروز می‌کند، در بچه‌های بزرگتر اگر انسداد نشان ندهد به‌شکل یبوست‌های شدید نمایان می‌شود، یبوستی که ۵ یا ۱۰ روز یک‌بار شکم بچه کار می‌کند.

برای نوزادی که در بیمارستان مریم عمل انجام شد، آزمایشاتی نیز گرفته شد که متوجه شوند آیا به‌دلیل مکونیوم پلاک (بسته شدن انتهای روده بزرگ) است یا خیر. در صورت وجود چنین مشکلی با تحریک روده و شستشو، این مشکل و یبوست برطرف می‌شود، اما در مورد نوزادی که در بیمارستان مریم بستری بود مشکل با انجام چنین درمانی برطرف نشد که این یک انسداد مهم‌تری را در بچه نشان می‌داد.

پس از آن دکتر دلشاد شکم نوزاد را باز کردند و با مشکلی به نام هیرشپرونگ روبرو شدند. بیماری هیرشپرونگ یعنی انتهای روده بزگ عصبی وجود نداشت و از آن قسمت به بالا روده متصل شده بود. درمان این بیماران این است که راهی برای روده‌ها باز شده تا از پوست شکم تخلیه شود که به آن کلستومی گفته می‌شود.

پس از انجام کلستومی، محتویات تخلیه می‌شود و کودک از فردای آن روز از آن ناحیه دفع را انجام می‌دهد. هنگامی که دفع انجام می‌شود مانند کودکان عادی اشتهای بچه باز خواهد شد، پس از آن شیر می‌خورد و رشد می‌کند. زمانی که نوزاد به سن ۴ ماهگی رسید، عمل بزرگی برای کودک انجام می‌شود.

در این عمل تکه روده‌ای که عصب ندارد، برداشته می‌شود. روده سالم به مقعد آورده شده و پیوند می‌خورد که به آن عمل پولترو گفته می‌شود. این عمل به دو روش انجام می‌گیرد:

  • در روش اول عمل شکم باز می‌شود و آن قسمت روده بدون عصب برداشته شده و سپس روده سالم به مقعد پیوند می‌خورد.
  • در روش دوم که حدود ۱۰ الی ۱۵ سالی‌ست که رایج شده، از مقعد به روده‌ای که عصب ندارد، وارد می‌شوند. با این شرایط که قسمتی از روده که فاقد عصب است، طول زیادی نداشته باشد. آقای دکتر دلشاد دراین‌باره می‌گویند روده‌ای به‌اندازه ۴۰ سانت از طریق مقعد توسط ایشان برداشته شده است.

البته یک قسمت گشادی بالای ناحیه‌ای که عصب وجود ندارد نیز باید برداشته شود و آن قسمت نرمال روده را آناستوموز (پیوند) دهند. انسداد روده گاهی حالت اورژانسی پیدا می‌کند، به همین جهت ۱۱ شب عمل انجام گرفت.

۱ ماه بعد از عمل ۴ ماهگی، کلستومی نیز بسته می‌شود و سپس مانند بچه‌های معمولی از مقعد دفع را شروع می‌کند. دکتر دلشاد آرزوی سلامتی برای تمامی کودکان را دارد و همچنین آرزو می‌کنند هیچکدام از آنها دچار چنین مشکلاتی نشوند.

اگرهم چنین مشکلی بود به‌موقع در بیمارستان مریم حضور پیدا کنند که بتوان عمل و درمان را هرچه سریع‌تر شروع کرد؛ چراکه چنین انسداد‌هایی عارضه‌های بدی را به‌همراه دارد. به‌طور مثال به‌دلیل فشار داخل روده، روده پاره می‌شود. پس از آن محتویات روده وارد شکم شده که در این مواقع وضعیت بسیار وخیم می‌شود.

التهاب داخل شکم یا میکروب تمامی قسمت‌های بدن را فرا می‌گیرد و ممکن است صدماتی برای بچه به‌همراه داشته باشد. علاوه بر این مورد، نوزاد دیگری در بیمارستان مریم وجود داشت که به‌دلیل انسداد روده قبل از تولد یعنی در داخل رحم مادر روده بچه پاره و همه محتویات روده، داخل شکم وارد شده بود.

این نوزاد با ۸۰۰ گرم به‌دنیا آمد (در ۳۰ هفتگی)، اما خوشبختانه از آنجا که بچه در بیمارستان مریم به دنیا آورده شد، اقدامات عمل سریعا در بیمارستان انجام گرفت و با متخصص بیهوشی خیلی خوب نوزاد را بیهوشی دادند.

حفره شکم توسط دکتر دلشاد باز و شسته شد. یک دهانه به بیرون برای بچه باز کردند و در عمل بعدی آترزی روده، پیوند روده انجام گرفت. خوشبختانه بچه پس از ۲۵ روز با وضعیت بسیار خوب با وزن ۱۶۰۰ گرم از بیمارستان مرخص شد.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران